December 1, 2020
Asian Games 2018 News

Asian Games 2018: Here is the list of 543 members Indian squad

Asian Games 2018: Here is the full list of 543 member Indian squad- Digitalsporty
Neeraj Chopra will be the flag bearer for India in the opening ceremony (WILLIAM WEST/AFP)

The Asian Games 2018 will begin with the opening ceremony on 18th August with the main sporting events starting from 19th August till the 2nd September. India had participated in the Pan Asian event since its first edition in 1951 and will be the 18th appearance for the peninsular nation.

543 athletes from India are participating in 34 sports out of the total 40. India will not be participating in baseball, football, jet ski, modern pentathlon, rugby sevens and triathlon.

Here is the full Indian squad for Asian Games 2018

Archery squad

Recurve Men’s: Atanu Das (PSPB), Sukchain Singh, Vishwas, Jagdish Choudhary (all SSCB)

Recurve Women’s: Promila Daimary (Assam), Deepika Kumari, Ankita Bhakat (both Jharkhand), Laxmirani Majhi (RSPB).

Compound Men’s: Abhishek Verma (Delhi), Aman Saini (both Delhi), Rajat Chauhan (Rajasthan), Sangamprit Bisla (Punjab)

Compound women’s: Muskan Kiran (MP), Jyothi Surekha Vennam (AP), Trisha Deb (Bengal), Madhumita Kumari (Jharkhand).

Athletics squad

Women

100m – Dutee Chand

200m – Hima Das, Dutee Chand

400m- Hima Das, Nirmala

800m- Tintu Luka

1500m- PU Chitra, Monika Chaudhary

5000m- Sanjivani Jadhav, L Surya

10000m- Sanjivani Jadhav, L Surya

400mH- Juana Murmu, Anu Raghvan

3000m SC- Sudha Singh, Chinta Yadav

Long Jump- Nayana James, Neena Varakkil Pinto

20km Race Walk- Sowmya B, Khushbir Kaur

Heptathalon- Swapna Barman, Purnima Hembram

Discus Throw- Seema Poonia, Sandeep Kumari

Hammer Throw- Sarita Singh

Javelin Throw- Annu Rani

4x400m Relay- MR Poovamma, Saritaben Gaikwad, Sonia Vaishya, Vijayakumari, VK Vismaya, Jisna Matthew

Men

200m- Mohammed Anas

400m- Mohammed Anas, Rajiv Arokia

800m- Jinson Johnson, Manjit Singh

ADVERTISEMENT

1500m- Jinson Johnson, Manjit Singh

5000m- G Lakshmanan

10000m- G Lakshmanan

400mH- Dharun Ayyasamy, Santosh Kumar

3000m SC- Naveen Kumar Dagar, Shankarlal Swami

High Jump- Chetan B

Long Jump- Sreeshankar

Triple Jump- Arpinder Singh, Rakesh Babu

Shot put- Tejinder Toor, Naveen Chikara

Javelin Throw- Neeraj Chopra, Shivpal Singh

20km Race Walk- Manish Singh Rawat, Irfan KT

50km Race Walk- Sandeep Kumar

4x400m Relay- Mohammed Anas, Jeevan KS, Jithu Baby, Kunhu Mohammed, Rajiv Arokia, Santosh Kumar

Mix Relay- Mohammed Anas, Rajiv Arokia, Hima Das, Poovamma.




Badminton squad:

Men: Kidambi Srikanth, HS Prannoy, Sai Praneeth, Sameer Verma, Satwik Sairaj Rankireddy, Chirag Shetty, Sumeeth Reddy, Manu Attri, Pranav Jerry Chopra, Sourabh Verma

ADVERTISEMENT

Women: Saina Nehwal, PV Sindhu, Sikki Reddy, Ashwini Ponnappa, Sai Rao, Ashmita Chaliha, Rutaparna Panda, Aarthi Sara Sunil, Aakarshi Kashyap, Gayathri Gopichand

Boxing squad:

Men: Amit Panghal (49kg), Gaurav Solanki (52kg), Mohammed Hussamuddin (56kg), Shiva Thapa (60kg), Dheeraj Rangi (64kg), Manoj Kumar (69kg), Vikas Krishan (75kg).

Women: Sarjubala Devi (51kg), Sonia Lather (57kg), Pavitra (60kg).

Bridge squad:

Women: Rita Choksi, Feroza Chothia, Hema Deora, Bharati Dey, Marianne Karmarkar, Himani Khandelwal, Kiran Nadar, Aparna Sain, Vasanti Shah.

Men: Pranab Bardhan, Sapan Desai, Subhash Gupta, Rajeev Khandelwal, Ajay Khare, Finton Lewis, Debabrata Majumder, Gopinath Manna, Sumit Mukherjee, Shibhnath Dey Sarkar, Bachiraju Satyanarayana, Jaggy Shivdasani, Arun Kumar Sinha, Rajeshwar Tewari, Raju Tolani.

Reserves: Alka Kshrisagar, Keyzad Anklesaria, Abhijit Chakraborty, Sunit Chokshi, Sridhar Padmanabhan, Sunderram S.

Canoeing squad:

Slalom: Two men and two women are set to represent India in Jakarta and Palembang

Sprint: Eight men and seven women will be participating from India

Cycling squad: 

Men: Ranjit Singh, Manjeet Singh, Raju Bati, Manohar Lal, A. Bike Singh, Rajbeer Singh, Esow, Appolonious and Dilawar

Women: Deborah Herold, Aleena Reji, M. Sonali Chanu, T. Manorama Devi, Nayana Rajesh Priyadarshini, E. Chaoba Devi and Megha Gugad

Equestrian:

Four males and three females will be competing in the Asian games.

Fencing:

Four female athletes will be representing India.




Golf squad:

Men: Aadil Bedi, Kshitij Naveed Kaul, Harimohan Singh and Rayhan Thomas

Women: Diksha Dagar, Ridhima Dilawari and Sifat Sagoo

Gymnastics squad:

Men: Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Gaurav Kumar, Ashish Kumar and Siddharth Verma

Women: Dipa Karmakar, Pranati Das, Aruna Reddy, Mandira Chowdhury and Pranati Nayak

Handball:

Indian men are grouped alongside Bahrain, Chinese Taipei and Ira. Indian women are in Group A with South Korea, Kazakhstan, China and North Korea.




Hockey squad:

Men: PR Sreejesh (Captain), Krishan B Pathak, Harmanpreet Singh, Varun Kumar, Birendra Lakra, Surender Kumar, Rupinder Pal Singh, Amit Rohidas, Manpreet Singh, Chinglensana Singh Kangujam (Vice-Captain), Simranjeet Singh, Sardar Singh, Vivek Sagar Prasad, SV Sunil, Mandeep Singh, Akashdeep Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Dilpreet Singh.

Women: Savita (Vice-Captain), Rajani Etimarpu, Deep Grace Ekka, Sunita Lakra, Deepika, Gurjit Kaur, Reena Khokhar, Namita Toppo, Lilima Minz, Monika, Udita, Nikki Pradhan, Neha Goyal, Rani Rampal (Captain), Vandana Katariya, Lalremsiami, Navneet Kaur, Navjot Kaur.

Judo:

Three male athletes and three females athletes will be competing.

Kabaddi squad: 

Men’s team: Girish Maruti Ernak, Deepak Niwas Hooda, Mohit Chhillar, Sandeep Narwal, Pardeep Narwal, Rishank Devadiga, Monu Goyat, Ajay Thakur, Rohit Kumar, Raju Lal Choudhary, Mallesh Gangadhari, Rahul Chaudhari. Standby: Amit Nagar, Maninder Singh

Women’s team: Sakshi Kumari, Kavita Devi, Priyanka, Manpreet Kaur, Payel Chowdhury, Ritu Negi, Sonali Vishnu Shingate, Sayali Sanjay KeriPale, Randeep Kaur Khehra, Shalini Pathak, Usha Rani Narasimhalah, Madhu. Standby: Priyanka, Shama Parveen




Karate squad:

Men: Pranay Sharma, Anmol Singh, Sharath J and Vishal

Women: Nidhi Nanhet, Supriya Jatav, N. Harsha and Johny Mangkhaiya

Martial Arts squad:

Kurash (Men): Kunal, Manish Tokas and Parikshit Kumar

Kurash (Women): Pincky Balhara

Pencak silat: Sonia, Simran and Boynao Singh

Sambo: Rekha Saini

Wushu: Narender Grewal, Santosh Kumar, Pawan Kumar, Yumnam Sanathoi Devi and Sanjan Lama

Roller Skating squad: 

Two males and two females will be participating from India




Rowing squad:

Men: Dattu Baban Bhokanal, Sawarn Singh, Om Prakash, Sukhmeet Singh, Monu, Arjun Lal, Malkeet Singh, Gurinder singh, Dushyant, Rohit Kumar, Bhagwan Singh, Jagvir Singh, Tejash Shinde Hanamant, Jegan Sekhar, Bhopal Singh, Manish Yadav, Hardeep Singh, N. Pranay Ganesh, Rahul Giri, Pandu Rang, Lucky, Akshat, M. Lakshman Rohith, Sumith, Sono Laxmi Narayan, Arvind Singh and Manpreet Singh

Women: Navneet Kaur, Yamini Singh, Harpreet Kaur, Annu, Sanjukta Dung Dung, Sayali Shelke and Pooja Sangwan

Sailing:

There are a total of nice participants from India- Four male and five females

A total of nine Indian players are participating — four males and five females

Sepak Throw:

The men are in Group B with South Korea, China and Nepal while the women are with Indonesia and Iran in Group B




Shooting squad

Senior Rifle

Men: 3 Positions: Sanjeev Rajput, Akhil Sheoran

Air Rifle: Ravi Kumar, Deepak Kumar

300m Standard Rifle: Harjinder Singh, Amit Kumar

Air Rifle Mixed: Ravi Kumar, Apurvi Chandela.

Women: 3 Positions: Anjum Moudgil, Gaayathri N

Air Rifle: Apurvi, Elavenil Valarivan.

Senior Pistol:

Men: Air Pistol: Abhishek Verma, Saurabh Chaudhary

Rapid Fire Pistol: Shivam Shukla, Anish

Air Pistol Mixed: Abhishek Verma, Manu Bhaker.

Women: Air Pistol: Manu, Heena Sidhu

Sports Pistol: Rahi Sarnobat, Manu.

Senior Shotgun:

Men: Trap: Lakshay, Manavjit Singh Sandhu

Skeet: Sheeraz Sheikh, Angadwir Bajwa

Double trap: Ankur Mittal, Shradul Vihaan

Trap Mixed: Lakshay, Shreyasi Singh.

Women: Trap: Shreyasi Singh, Seema Tomar

Skeet: Ganemat Sekhon, Rashmmi Rathore

Double Trap: Shreyasi Singh, Varsha Varman.

Soft Tennis squad:

Five male athletes and five females will represent India at Asian Games


Squash squad:

Women: Dipika Pallikal, Joshna Chinappa, Sunayna Kuruvilla, and Tanvi Khanna

Men: Saurav Ghosal, Harinder Pal Sandhu, Ramit Tandon and Mahesh Mangaonkar

Swimming squad

Swimming: Vidhawal Khade, Sandeep Sejwal, Sajan Prakash, Srihari Nataraj, Advait Page, Aaron Agnel D’Souza, Anshul Kothari, Arvind Mani, Saurabh Sangvekar, Avinash Mani, Neel Roy.

Diving: K. Ramanand Sharma, Siddharth Pardeshi, H. London Singh

Water Polo: Aneesh Babu (GK), Akshay Kumar Kunde, Ashwini Kumar Kunde, Adarsh V S, Uday Uttekar, Prithish Das, Sarang Vaidya, Aneesh Kumar, Karthik Ch. Das, Shibin Lal, Manimaran D, S Ratheesh Kumar, Monjith Hasan, Lal Krishna, J Shreejith.

Table tennis squad:

Women: Manika Batra, Mouma Das, Madhurika Patkar, Sutirtha Mukherjee, Ayhika Mukherjee

Men: Sathiyan Gnanasekaran, Anthony Amalraj, Achanta Sharath Kamal, Manav Thakkar, Harmeet Desai




Taekwando:

Five women athletes are participating.

Volleyball:

Both men and women teams are participating in the Asian games 2018.

Tennis squad

Women: Ankita Raina, Karman Kaur Thandi, Rutuja Bhosale, Pranjala Yadlapalli, Riya Bhatia, Prarthna Thombare.

Men: Ramkumar Ramanathan, Prajnesh Gunneswaran, Sumit Nagal, Rohan Bopanna, Divij Sharan, Leander Paes.




Wrestling squad:

Women’s: Sakshi Malik (50kg), Vinesh Phogat (62 kg), Pinki (53kg), Pooja Dhanda (57kg), Divya Kakran (68kg) and Kiran (72kg).

Men’s: Gyanendra (60kg), Manish (67 kg), Gurpreet Singh (77kg), Harpreet Singh (87 kg), Hardeep (97kg), Naveen (125 kg), Mausam Khatri (74kg) and Pawan Kumar (61kg)

Weightlifting squad:

Women: 48 kg Saikhom Mirabai Chanu; 63 kg Rakhi Halder

Men: 77 kg Sathish Kumar Sivalingam, Ajay Singh; 94 kg: Vikas Thaku

Related posts