August 18, 2022
Athletics Badminton Boxing Cricket Hockey News Table Tennis Weightlifting Wrestling

Birmingham Commonwealth Games 2022: List of Indian athletes qualified

Birmingham Commonwealth Games 2022: List of Indian athletes qualified

Despite the scrapping of archery and shooting, Indian contingent bound to Birmingham Commonwealth games 2022 will boast of great talents to ensure a top 5 finish at-least. The Commonwealth games will begin from 28 July to 8 August and a strong Indian contingent will have 107 male and 107 female athlete competing for glory.

Athletics

A strong Indian athletics group will fight for glory in the absence of Neeraj Chopra

  1. Avinash Sable – men’s 3000m steeplechase
  2. Nitender Rawat – men’s marathon
  3. M Sreeshankar – men’s long Jump
  4. Muhammed Anees Yahiya – men’s long Jump
  5. Abdulla Aboobacker – men’s triple jump
  6. Praveen Chithravel – men’s triple jump
  7. Eldhose Paul – men’s triple jump
  8. Tajinderpal Singh Toor – men’s shot put
  9. DP Manu – men’s javelin throw
  10. Rohit Yadav – men’s javelin throw
  11. Sandeep Kumar – men’s 10km race walk
  12. Amit Khatri – men’s 10km race walk
  13. Amoj Jacob – men’s 4x400m relay
  14. Noah Nirmal Tom – men’s 4x400m relay
  15. Arokia Rajiv – men’s 4x400m relay
  16. Muhammed Ajmal – men’s 4x400m relay
  17. Naganathan Pandi – men’s 4x400m relay
  18. Rajesh Ramesh – men’s 4x400m relay
  19. Dhanalakshmi Sekar – women’s 100m and 4x100m relay
  20. Jyothi Yarraji – women’s 100m hurdles
  21. Aishwarya B – women’s long jump and triple jump
  22. Ancy Sojan – women’s long jump
  23. Manpreet Kaur – women’s shot put
  24. Navjeet Kaur Dhilllon – women’s discus throw
  25. Seema Punia – women’s discus throw
  26. Annu Rani – women’s javelin throw
  27. Shilpa Rani – women’s javelin throw
  28. Manju Bala Singh – women’s hammer throw
  29. Sarita Romit Singh – women’s hammer throw
  30. Bhawna Jat – women’s 10km race walk
  31. Priyanka Goswami – women’s 10km race walk
  32. Hima Das – women’s 4x100m relay and women’s 200m
  33. Dutee Chand – women’s 4x100m relay
  34. Srabani Nanda – women’s 4x100m relay
  35. MV Jilna – women’s 4x100m relay
  36. NS Simi – women’s 4x100m relay
  37. Tejaswin Shankar- Men’s high jump

Para category-

  1. Devendra Gahlot- Discuss throw F44/64
  2. Devender Singh- Discuss throw F44/64
  3. Aneesh Surendran Pillai- Discuss throw F44/64
  4. Poonam Sharma- Shot Put F57
  5. Santosh Santosh- Shot Put F57
  6. Sharmila- Shot Put F57
Badminton

India also qualified for the mixed team event.

  1. PV Sindhu (women’s)
  2. Aakarshi Kashyap (women’s)
  3. Treesa Jolly (women’s)
  4. Gayatri Gopichand (women’s)
  5. Ashwini Ponappa (women’s)
  6. Lakshya Sen (men’s)
  7. Kidambi Srikanth (men’s)
  8. Satwiksairaj Rankireddy (men’s)
  9. Chirag Shetty (men’s)
  10. B Sumeeth Reddy (men’s)
Boxing

Mary Kom surprisingly didn’t qualify for the Commonwealth games after an injury forced her out of the contention in the qualifiers in Delhi.

  1. Amit Panghal – men’s 51kg
  2. Mohammad Hussamuddin – men’s 57kg
  3. Shiva Thapa – men’s 63.5kg
  4. Rohit Tokas – men’s 67kg
  5. Sumit Kundu – men’s 75kg
  6. Ashish Chaudhary – men’s 80kg
  7. Sanjeet – men’s 92kg
  8. Sagar – men’s 92+kg
  9. Nitu – women’s 48kg
  10. Nikhat Zareen – women’s 50kg
  11. Jaismine – women’s 60kg
  12. Lovlina Borgohain – women’s 70kg
Cricket

The sport will return to Commonwealth games after 1998 Kuala Lumpur games which featured men’s 50 over tournament, however this time 20 over women’s cricket is only included.

  • Indian women’s cricket team-xHarmanpreet Kaur (c), Smriti Mandhana (vc), Shafali Verma, S. Meghana, Taniyaa Sapna Bhatia (wk), Yastika Bhatia (wk), Deepti Sharma, Rajeshwari Gayakwad, Pooja Vastrakar, Meghna Singh, Renuka Thakur, Jemimah Rodrigues, Radha Yadav, Harleen Deol, Sneh Rana.Standby: Simran Dil Bahadur, Richa Ghosh, Poonam Yadav
    Cycling
  1. Esow Alben and Ronaldo Laitonjam- Men’s sprint
  2. Y Rojit Singh, Ronaldo Laitonjam, David Elkatohchoongo, Esow Esow- Men’s team sprint
  3. Mayuri Lute, Triyasha Paul- Women’s sprint
  4. Shushikala Agashe, Mayuri Lute, Triyasha Paul- Women’s team sprint
  5. Esow Alben and Ronaldo Laitonjam- Men’s Keirin
  6. Mayuri Lute, Triyasha Paul- Women’s keirin
  7. Ronaldo Laitonjam, David Elkatohchoongo- Men’s time trial
  8. Mayuri Lute, Triyasha Paul- Women’s time trial
  9. Dinesh Kumar, Vishavjeet Singh- Men’s individual pursuit
  10. Dinesh Kumar, Vishavjeet Singh, Naman Kapil, Venkappa Kengalagutti, Anantha Narayanan- Men’s team pursuit
  11. Meenakshi Meenakshi- Women’s individual pursuit
  12. Venkappa Kengalagutti- Men’s point race
  13. Vishavjeet Singh- Men’s scratch race
  14. Meenakshi Meenakshi- Women’s scratch race
Gymnastics
  1. Yogeshwar Singh, Satyajit Mondal, Saif Tamboli- Men’s team event
  2. Ruthuja Nataraj, Protistha Samanta, Pranati Nayak- Women’s team event
  3. Balveen Kaur- Rhythmic
Hockey

Men’s team-

Goalkeepers: PR Sreejesh, Krishan Bahadur Pathak

Defenders: Varun Kumar, Surender Kumar, Harmanpreet Singh (vice captain), Amit Rohidas, Jugraj Singh, Jarmanpreet Singh

Midfielders: Manpreet Singh (captain), Hardik Singh, Vivek Sagar Prasad, Shamsher Singh, Akashdeep Singh, Nilakanta Sharma

Forwards: Mandeep Singh, Gurjant Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Abhishek


Women’s team-

Goalkeepers:Savita (C), Rajani Etimarpu

Defenders: Deep Grace Ekka (VC), Gurjit Kaur, Nikki Pradhan, Udita

Midfielders: Nisha, Sushila Chanu Pukhrambam, Monika, Neha, Jyoti, Navjot Kaur, Salima Tete

Forwards: Vandana Katariya, Lalremsiami, Navneet Kaur, Sharmila Devi, Sangita Kumari.

Judo
  1. Vijay Kumar Yadav- Men’s 60 kg
  2. Jasleen Singh Saini- Men’s 66 kg
  3. Deepak Deswal- Men’s 100 kg
  4. Shushila Likmabam- Women’s 48 kg
  5. Suchika Tariyal- Women’s 57 kg
  6. Tulika Mann- Women’s +78  kg
Lawn Balls
  1. Sunil Bahadur- Men’s Singles
  2. Mridul Borgohain and Sunil Bahadur- Men’s pairs
  3. Dinesh Kumar, Navneet Singh and Chandan Singh- Men’s Triples
  4. Navneet Singh and Chandan Singh, Mridul Borgohain and Dinesh Kumar- Men’s Fours
  5. Nayanmoni Saikia- Women’s singles
  6. Lovely Choubey, Nayanmoni Saikia- Women’s pairs
  7. Tania Choudhary, Rupa Tirkey and TBD- Women’s triples
  8. Rupa Tirkey, Tania Choudhary, Lovely Choubey and TBD- Women’s fours
Para Powerlifting
  1. Paramjeet Kumar- Men’s lightweight
  2. Sudhir Sudhir- Men’s heavyweight
  3. Sakina Khatun and Manpreet Kaur- Women’s lightweight
Squash
  1. Saurav Ghoshal, Ramit Tandon and Abhay Singh- Men’s singles
  2. Sunayna Kuruvilla, Anahat Singh and Joshna Chinappa- Women’s singles
  3. Hardinder Pal Sandhu and Ramit Tandon- Men’s doubles
  4. Velavan Senthilkumar and Abhay Singh- Men’s doubles
  5. Sunayna Kuruvilla and Anahat Singh- Women’s doubles
  6. Dipika Pallikal and Joshna Chinappa- Women’s doubles
  7. Dipika Pallikal and Saurav Ghoshal- Mixed doubles
  8. Ramit Tandon and Joshna Chinappa- Mixed doubles
Swimming
  1. Sajan Prakash- 50m, 100m, 200m butterfly
  2. Srihari Nataraj- 50m, 100m, 200 m backstroke
  3. Kushagra Rawat- 200m, 400m and 1500 m freestyle
  4. Advait Page- 1500m freestyle

Para athletes-

  1. Suyash Jadhav- 50m freestyle S7
  2. Niranjan Mukundan- 50m freestyle S7
  3. Ashish Kumar- 100m backstroke S9
Table Tennis
  1. Sharath Kamal
  2. Sathiyan Gnanasekaran
  3. Sanil Shetty
  4. Harmeet Desai
  5. Manika Batra
  6. Diya Chitale
  7. Sreeja Akula
  8. Reeth Rishya

Para athletes-

  1. Raj Alagar- Men’s singles C3-5
  2. Bhavina Patel and Sonalben Patel- Women’s singles C3-5
  3. Sahana Devi- Women’s singles C6- 10
Triathlon
  1. Adarsh MS, Vishwanath Yadav- Men’s and mixed relays
  2. Sanjana Joshi, Pragnya Mohan- Women’s and mixed relays
Weightlifting

Olympic silver medallist Mirabai Chanu will spearhead the Indian weightlifting squad to CWG. Youth Olympic champion in 61 kg- Jeremy Lalrinnunga will also be one to watch out for.

  1. Mirabai Chanu – women’s 49kg
  2. Bindyarani Devi – women’s 55kg
  3. Popy Hazarika – women’s 59kg
  4. Usha Kumara – women’s 87kg
  5. Purnima Pandey – women’s +87kg
  6. Sanket Mahadev – men’s 55kg
  7. Chanambam Rishikanta Singh – men’s 55kg
  8. Jeremy Lalrinnunga – men’s 67kg
  9. Achinta Sheuli – men’s 73kg
  10. Ajay Singh – men’s 81kg
  11. Vikas Thakur – men’s 96kg
  12. Ragala Venkat Rahul – men’s 96kg
  13. Bannur Natesh Usha- women’s 87kg
  14. Punam Yadav- women’s 76 kg
  15. Harjinder Kaur- women’s 71kg
Wrestling

2016 Rio Olympic bronze medallist Sakshi Malik make the cut in the squad.

  1. Pooja Gehlot – women’s 50kg
  2. Vinesh Phogat – women’s 53kg
  3. Anshu Malik – women’s 57kg
  4. Sakshi Malik – women’s 62kg
  5. Divya Kakran – women’s 68kg
  6. Pooja Sihag – women’s 76kg
  7. Ravi Kumar Dahiya – men’s 57kg
  8. Bajrang Punia – men’s 65kg
  9. Naveen – men’s 74kg
  10. Deepak Punia – men’s 86kg
  11. Deepak – men’s 97kg
  12. Mohit Grewal (125kg)

Related posts