December 2, 2022
AthleticsBoxingCricketCyclingGymnasticsHockeyNewsSquashSwimmingTable Tennis

CWG 2022: India’s schedule on 29 July 2022, live streaming & TV broadcasters

CWG 2022: India's schedule on 29 July 2022, live streaming

India would have got off to a solid start in the Commonwealth Games courtesy of their strong shooting contingent which would have added medals on the opening day of the competition but with the scrapping of sports from this edition, the onus will lie on other sports. India will have only medal chances in form of triathlon and gymnastics, if the men’s team qualifies for the finals.

India boxers will also start their campaign from today and the Indian women’s cricket team will take on a strong Australian team in their group match. Indian women’s hockey team will also be in action followed by racket sports action in table tennis and squash.

Boxing-
  1. Shiva Thapa in 63.5 kg Round of 32 (4:30 pm)
  2. Sumit Kundu in 75kg Round of 32 (4:30 pm)
  3. Rohit Tokas in 67kg Round of 32 (11:00 pm)
  4. Ashish Chaudhary in 80kg Round of 32 (11:00 pm)
Cricket-

Indian women’s cricket team vs Australian women’s cricket team- Group A clash from 3:30 PM

Gymnastics-
  • Yogeshwar, Satyajit, Saif- Men Individual and Team Qualifying (1:30 pm)
  • Men Team Final (TBD) (10:00 pm)
Hockey-

Indian women’s hockey team vs Ghana women’s hockey team- Group stage clash from 6:30 PM

Lawn Balls-
  1. Nayanmoni- Women Singles from 1:00 pm
  2. Dinesh, Navneet, Chandan- Men Triples from 1:00 pm
  3. Sunil, Mridul- Men Pair Round 1 from 7:30 pm
  4. Rupa, Tania, Lovely- Women Four Round 1 from 7:30 pm
Swimming-
  1. Kushagra- in 400m FreeStyle Heats fromĀ  3:00 pm
  2. Ashish in 100m BackStroke S9 from Heats 3:00 pm- Para event
  3. Sajan in 50m Butterfly Heats from 3:00 pm
  4. Srihari- in 100m BackStroke from 3:00 pm
  5. Kushagra (Depending upon qualification)- 400m Freestyle Final from 11:30 pm
  6. Ashish (Depending upon qualification)- 100m Backstroke S9 Final from 11:30 pm (Para event)
  7. Sajan (Depending upon qualification)- 50m Butterfly Semis from 11:30 pm
  8. Srihari (Depending upon qualification)- 100m Backstroke Semis from 11:30 pm
Squash-
  1. Saurav, Ramit, Abhay- Round of 64 from 4:30 pm
  2. Joshna, Sunayna, Anahat- Round of 64 from 4:30 pm
  3. Men Singles- Round of 64 from 10:30 pm
  4. Women Singles- Round of 64 from 10:30 pm
Table Tennis-
  1. Men Team- Qualifying Round 1 from 2:00 pm
  2. Women Team- Qualifying Round 1 from 2:00 pm
  3. Men Team- Qualifying Round 2 from 8:30 pm
  4. Women Team- Qualifying Round 2 from 8:30 pm
Cycling-
  1. Vishwajeet, Naman, Venkappa, Anantha, Dinesh- Men Team Pursuit Qualification from 2:30 pm
  2. Mayuri, Triyasha, Shushikala- Women Team Sprint Qualification from 2:30 pm
  3. Y Rojit, Ronaldo, David, Esow- Men Team Sprint Qualification from 2:30 pm
  4. Men Team Pursuit Final (Depending upon qualification) from 8:30 pm
  5. Women Team Sprint Final (Depending upon qualification) from 8:30 pm
  6. Men Team Sprint Final (Depending upon qualification) from 8:30 pm
Triathlon-
  1. Adarsh, Vishwanath- Men Final (3:30 pm)
  2. Sanjana, Pragnya- Women Final (3:30 pm)
Live streaming

Sonyliv website and mobile application will stream the action live in India in different languages. Sony Pictures Sports Network and DD Sports will broadcast the action live on TV.

Related posts