January 19, 2021
Asian Games 2018 News

India’s full schedule at 2018 Asian Games on day 13 (31 August 2018)

India’s full schedule at 2018 Asian Games on day 13 (31 August 2018)

With just 3 more days left before its curtains to 18th Asian Games, Indian athletes will eye more medal to surpass their best medal tally of 65 medals which they achieved in Guangzhou Asian Games 2010. Two Indian boxers will be in action, eyeing a place in the finals and bring down the agony of poor show by the Indian boxing contingent in Indonesia. Indian women’s hockey team will be eyeing glory by winning the gold medal after 1982 Delhi Asian games.

Boxing

Men’s light fly (49kg) semi final– Amit Phangal vs Paalam Carlo (Philippines) from 4:45 PM

Men’s middle (75kg) semi final- Vikas Krishan Yadav vs Amankul Abilkhan (Kazakhstan) from 6 PM (Update- Vikas withdraws from the match following an eye injury, Amankul gets a bye)

Bridge

Men’s Pair semi-final 3– PranabBardhan and Shibhnath Sarkar, Subhash Gupta and Sapan Desai, Sumit Mukherjee and Debabrata Mukherjee from 8 AM

Women’s Pair semi-final 3– Aparna Sain and Feroza Chothia, Hema Deora and Marianne Karmakar from 8 AM

Mixed Pair semi-final 3- Bachiraju and Nadar Kiran, Rajeev Khandelwal and Himani Khandelwal from 8 AM

Canoe/Kayak sprint

Canoe Single (C1) 200m Women– Meera Das in heat 2 from 7:30 AM

Semi-final from 2:30 PM

Kayak Single (K1) 200m Women– Ragina Kiro in heat 1 from 7:50 AM

Semi-final from 2:40 PM

Kayak Single (K1) 200m Men– Naocha Singh in heat 1 from 8:10 AM

Semi-final from 2:50 PM

Canoe Double (C2) 200m Men- Prakant Sharma and Jamesboy Singh from 8:30 AM

Semi-final from 3 PM

Final from 1:44 PM

Cycling

Men’s Keirin– Ranjit Singh in heat 1 and Esow in Heat 2 from 7:42 AM

Round 2 from 12:20 PM

Diving

Men’s 3m Springboard preliminary– Ramananda Sharma 

Final from 6:40 PM

Hockey

Women’s gold medal match– India vs Japan from 6:30 PM

Judo

Men’s 100kg elimination round of 16- Avtar Singh vs Ivan Ramarenco (UAE) from 7:42 AM

Quarterfinal from 8:48 AM

Repechage from 9:48 AM

Semi-final from 10 AM

Bronze medal match from 3:06 PM

Final from 3:18 PM

Sailing

49er Men race 15- India represented by Varun Thakkar and Ganapathy Kelapanda from 10:30 AM

49er FX Women race 15- Gautham Varsha and Shervegar Sweta from 10:35 AM

Laser Radial race 12- Nethra Kumanan from 10:35 AM

Open Laser 4.7 race 12- Goving Bairagi and Harshita Tomar from 10:40 AM

Mixed RS One race 15- Dayne Edgar Angelo Coelho and Katya Lha Coelho from 10:40 AM

Soft Tennis

Men’s team preliminary group C-

India vs Cambodia from 7:30 AM

India vs Indonesia (No timing available)

India vs Japan (No timing available)

Women’s team preliminary group A-

India vs Mongolia from 7:30 AM

India vs South Korea (No timing available)

India vs Thailand (No timing available)

Squash

Men’s team semi-final– India vs Malaysia from 9:30 AM

Women’s team semi-final– India vs Hong Kong from 2:30 PM

Table Tennis

Men’s singles round of 16- Achanta Sharath Kamal vs Chuang Chihyuan(Chinese Taipei) from 9:30 AM

Volleyball

Women’s tournament classification 9-10: India vs Chinese Taipei from 7:30 AM

Related posts