May 29, 2022
News

Full list of Indian contingent for Tokyo Paralympics 2020

Full list of Indian contingent for Tokyo Paralympics 2020

India will send its largest-ever contingent with 54 para-athletes competing in nine sporting disciplines. 2016 Rio Paralympics was the most successful outing for India where the country for 2 gold, 1 silver and as many bronze and the South Asian sporting giant will look to bag more at Tokyo. Also read- Tokyo Paralympics 2020: Live streaming, TV broadcasters, start date

Badminton will make its Paralympics debut and India will be gearing to bag some medals while Prachi Yadav will be the first ever canoer to qualify in Paralympics from India.

Here is India’s complete contingent for Tokyo Paralympics 2020-

Archery

Men: 

  • Harvinder Singh (Recurve individual open)
  • Vivek Chikara (Recurve individual open)
  • Rakesh Kumar (Compound individual open)
  • Shyam Sundar Swami (Compound individual open)

Women:

Jyoti Baliyan (Compound individual open)

Athletics

Men:

  • Devendra Jhajharia, Ajeet Singh, and Sundar Singh Gurjar (Javelin F-46)
  • Sandeep Chaudhary and Sumit (Javelin F-64)
  • Mariyappan Thangavelu, Sharad Kumar, and Varun Singh Bhatti (High jump T-63),
  • Amit Kumar and Dharambir (Club throw F-51),
  • Nishad Kumar and Ram Pal (High jump T-47),
  • Sonam Rana (Shot put F-57),
  • Navdeep (Javelin F-41),
  • Praveen Kumar (High jump T-64),
  • Yogesh Kathuniya (Discus throw F-56),
  • Vinod Kumar (Discus throw F-56),
  • Ranjeet Bhati (Javelin F-57),
  • Arvind (Shot put F-35),
  • Tek Chand (Javelin F-54).

Women:

  • Ekta Bhyan and Kashish Lakra (Club throw F-51)
  • Bhagyashri Jadhav (Shot put F-34)
  • Simran (100m T-13).

Reserve:

Sandi Sanjay Sagar (Men’s javelin F-64).

Badminton

Men:

  • Pramod Bhagat
  • Manoj Sarkar
  • Tarun Dhillon
  • Suhas Lalinakere Yathiraj
  • Krishna Nagar

Women:

  • Paul Parmar, Palak Kohli (Women’s doubles)

Para Canoeing

  • Prachi Yadav

Powerlifting

Men:

Jaideep Deswal (Men’s 65kgs)

Women:

Sakina Khatun (Women’s 50kgs)

Shooting

Men:

  • Manish Narwal (10m air pistol)
  • Deepender Singh (10m air pistol)
  • Singhraj (10m air pistol)
  • Swaroop Mahavir Unhalkar (10m air rifle standing)
  • Deepak Saini (50m rifle positions, 10m air rifle standing)

Women:

  • Rubin Francis (10m air pistol)
  • Avani Lekhara (10m air rifle, 50m air rifle)

Mixed:

  • Rahul Jakhar, Akash (25m pistol)
  • Manish Narwal, Singhraj, Akash (50m pistol)
  • Deepak Saini, Sidhartha Babu, Avani Lekhara (10m air rifle)
  • Avani Lekhara, Deepak Saini, Siddhartha Babu (50m air rifle)

Swimming:

  • Niranjan Mukundan (50m Butterfly)
  • Suyash Jadhav (50m Butterfly, 200m individual medley)

Table Tennis:

  • Sonalben Madhubhai Patel
  • Bhavina Hasmukhbhai Patel

Taekwondo:

  • Aruna Singh Tomar (Women’s 44-49kgs)

Related posts