July 24, 2024
BadmintonBasketballBoxingChessCyclingEquestrianFootballGymnasticsHockeyIndian Hockey TeamNewsSquashSwimmingTable TennisTennis

India’s schedule today 28 September at Asian Games 2023

India’s schedule today 28 September at Asian Games 2023

After a furry of medals on Wednesday by the Indian contingent where they bagged 8 medals, the focus now moves to Thursday where Indian football team will play its pre quarter finals against a heavyweight Saudi Arabia. Many shooting events will also be in fray to add to the medals tally for the Indian contingent at Asian games 2023. 

Individual table tennis events will also start from the day while Roshibina Devi will fight it out in her Wushu finals.

Gymnastics

Women’s vault final- Pranati Nayak from 12 PM

Badminton

Women’s round of 16- India vs Mongolia from 6:30 AM

Boxing

Women’s 57-60kg round of 16- Jaismine(India) vs Hadeel Ghazwan(Saudi Arabia) from 12 PM
Men’s 46-51kg round of 16- Deepak(India) vs Tomoya Tsuboi(Japan) from 5:30 PM
Men’s 63.5kg-71kg round of 16- Nishant Dev(India) vs Phuoc Tung (Vietnam) from 6:45 PM

Bridge

Men’s and mixed team round robin 1-5 from 6:30 AM
Men’s team round robin 1-6, women’s team round robin 1-4, mixed team round robin 1-6 from 11 AM
Men’s team round robin 1-7, women’s team round robin 1-5, mixed team round robin 1-7 from 1:30 AM
Men’s team round robin 1-8, mixed team round robin 1-8 from 4 PM

Cycling

Men’s sprint quarterfinal race 1 and race 2- David Beckham(India) vs Ota Kaiya(Japan) from 7:48 AM
Men’s sprint semi final from 12:30 PM, final from 2:03 PM(subject to qualification)
Men’s omnium quarterfinal scratch race- Niraj Kumar from 7:30 AM

Equestrian

Dressage intermediate individual freestyle- Hriday Vipul Chheda, Anush Agarwalla from 12:30 PM

Football

Round of 16 men’s- India vs Saudi Arabia from 5 PM

Golf

Pranavi Urs, Avani Prashanth and Aditi Ashok – Women’s individual and team (Round 1) 4:00 am
Anirban Lahiri, SSP Chawrasia, Khalin Joshi and Shubhankar Sharma – Men’s team (Round 1) 8:00 am

Hockey

Men’s Pool A- India vs Japan from 6:15 PM

Shooting

10m air pistol men’s qualification- Sarabjot Singh, Shiva Narwal, Arjun Singh Cheema from 6:30 AM
10m air pistol men’s team- Sarabjot Singh, Shiva Narwal, Arjun Singh Cheema from 6:30 AM
Skeet mixed team qualification- Ganemat Sekhon and Anant Jeet Singh Naruka from 6:30 AM
10m air pistol men’s final- TBD from 9 AM
Skeet mixed team final- TBD from 11:30 AM, bronze medal match from 10:30 AM and 11 AM

Squash

Women’s team pool B- India vs Malaysia from 10 AM
Men’s team Pool A- India vs Nepal from 1:30 PM

Swimming

Women’s 50m freestyle heat 3- Shivangi Sarma from 7:35 AM
Men’s butterfly heat 5- Virdhawal Khade from 7:45 AM
Men’s 4x100m freestyle relay heat 2- India from 9:10 AM
Women’s 4x200m freestyle relay- India from 9:05 AM
Women’s 50m freestyle final from 5 PM (If qualified)
Men’s butterfly final from 5:06 PM (If qualified)
Men’s 4x100m freestyle relay final from 6:18 PM(If qualified)
Women’s 4x200m freestyle relay final from 6:36 PM(If qualified)

Wushu

Women’s 60kg final- Roshibina Devi(India) vs TBD from 7:12 AM

Tennis

Men’s Doubles Semi-finals- Saketh Myneni/Ramkumar Ramanathan(India) vs Soonwoo/Seongchan(Korea) from 3 PM*
Mixed Doubles Quarter-finals: Rohan Bopanna/Rutuja Bhosale(India) vs Lokamin/Kulambayeva(Kazakhstan)- After the men’s doubles semi final

Table Tennis

Mixed doubles round of 16- Sathiyan Gnanasekaran/Manika Batra vs Zhe Yu/Zeng Jian(Singapore) from 7:30 AM
Mixed doubles round of 16- Harmeet Desai/Akula Sreeja vs Orawan Paranang/ Phakpoom (Thailand) from 7:30 AM
Women’s singles round of 32- Sreeja Akula(India) vs Songgyong Pyon(North Korea) from 8:30 AM
Women’s singles round of 32- Manika Batra vs Nabita Shrestha(Nepal) from 9:15 AM
Men’s doubles round of 32- Manush Shah/Manav Thakkar vs Munsif Moosa/Shaffan Mohammed(Maldives) from 10 AM
Men’s doubles round of 32- Sharath Kamal/Sathiyan Gnanasekaran vs Ser-Od/Ochir(Mangolia) from 10:35
Women’s doubles round of 32- Diya Chitale/Akula Sreeja vs Ngoc Tran/Nga Nguyen(Vietnam) from 1:30 PM
Women’s doubles round of 32- Ayhika Mukherjee/Suthirta Mukherjee vs Akasheva Zauresh/Anastassiya from 1:05 PM
Men’s singles round of 32- Sharath Kamal vs Mohamed Shaffan(Maldives) from 2:40 PM
Men’s singles round of 32- Sathiyan Gnanasekaran vs Almutairi from 3:25 PM

Related posts